Galerie

Zaćmienie słońca

4 stycznia 2011r. dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. Zaćmienie będzie widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji.
W poszczególnych miejscach Polski przebieg faz zaćmienia Słońca będzie się trochę różnił. W Rozdrażewie zaćmienie Słońca rozpocznie się ok. 8:10, maksymalna faza zaćmienia będzie ok. 9:31, koniec zaćmienia ok. 10:58. A więc będzie dużo czasu na obserwacje. Będzie zaćmiona większa część tarczy Słońca, ok. 80% średnicy Słońca. Początek zaćmienia obserwujemy nad południowo-wschodnim horyzontem, na wysokości ok. 8 stopni nad horyzontem. Na obserwacje początku zaćmienia szukamy odsłoniętego od zabudowań i drzewek południowo-wschodniego horyzontu.
UWAGA!!!
Do obserwacji używamy specjalnych filtrów słonecznych, może być maska spawalnicza. Można też próbować obserwować tradycyjnie przydymiając świeczką szybkę szklaną, ale przy obserwacji trzeba być ostrożnym, aby nie uszkodzić wzroku. Obserwacje wykonujemy przez krótki czas, aby nie uszkodzić wzroku. Nie wolno patrzeć na Słońce gołym okiem, bo to też może nas oślepić. A już absolutnie nie wolno patrzeć na Słońce przez przyrządy optyczne, bo może nam wypalić oko! Można próbować fotografować zaćmienie Słońca korzystać z odpowiednich filtrów. Należy jednak wcześniej wypróbować aparat fotograficzny.

Dr Ireneusz Włodarczyk