Galerie

Wybory do Sejmu i Senatu RP

 Wybory Parlamentarne do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się dnia 13 października 2019r. Lokale wyborcze czynne będą pomiędzy godziną 7.00 a 21.00.

Głosowanie odbędzie się w dotychczasowych siedzibach komisji wyborczych.
W wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej okręg wyborczy Nr 36 obejmuje obszary powiatów: gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, miasta na prawach powiatu: Kalisz, Leszno - wybieramy 12 posłów.
W wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej okręg wyborczy nr 95  obejmuje obszary powiatów: kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski  - wybieramy 1 senatora.
Zasady głosowania
    W wyborach do Sejmu (karta biała), aby głos był ważny należy głosować tylko na jedną wybraną listę (komitet wyborczy). Na listę wyborca głosuje przez postawienie znaku „X” w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu posła.
   Natomiast w wyborach do Senatu (karta żółta) znak „X” należy postawić przy jednym kandydacie, gdyż tylko jeden uzyskuje mandat senatorski w naszym okręgu wyborczym.
   Udając się do głosowania należy pamiętać o konieczności zabrania z sobą dokumentu ze zdjęciem pozwalającego stwierdzić tożsamość wyborcy (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).