Galerie

Dąbrowa pompuje najlepiej w powiecie

Podwójnym zwycięstwem OSP Dąbrowa zakończyły się II Powiatowe Zawody Sikawek Konnych, rozegrane w niedzielę, 15 czerwca w Rozdrażewie.

Na obiekcie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentowało się 14 drużyn reprezentujących 8 jednostek OSP z terenu powiatu krotoszyńskiego, posiadających odrestaurowane sikawki konne. Była to niebywała okazja, by obejrzeć z bliska strażackie pojazdy gaśnicze, pochodzące głównie z początku XX wieku, choć zdarzały się  również starsze.
Konkurencja, w której rozgrywana była rywalizacja druhen i druhów polegała na jak najszybszym pokonaniu  toru przeszkód, rozwinięciu linii gaśniczej i ręcznym pompowaniu wody do momentu strącenia ognika. W kategorii żeńskiej najlepsze okazały się dziewczyny z Dąbrowy, które o niespełna dwie sekundy wyprzedziły drużynę OSP Kaniew – najbardziej utytułowaną jednostkę w Polsce w tej konkurencji (dziewczyny z Kaniewa wygrały większość spośród 13 rozegranych dotychczas krajowych zawodów sikawek konnych). Trzecie miejsce zajęła żeńska drużyna z Gościejewa.
Taką samą kolejnością zakończyła się rywalizacja mężczyzn, ale wyniki były tu jeszcze bardziej wyrównane. Strażacy z Dąbrowy wyprzedzili OSP Kaniew o 1,28 sekundy. Jeszcze mniejsza różnica dzieliła od zwycięzców ochotników z Gościejewa (0,77 sekundy), ale  pięć punktów karnych za uchybienie na torze przeszkód spowodowało, że zakończyli oni zawody na trzecim miejscu.
Rozładowaniu emocji towarzyszących tak zaciętej strażackiej rywalizacji  znakomicie posłużył występ zespołu „HELKA”, działającego przy rozdrażewskim Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich. Dziewczyny pod wodzą Marioli Wosińskiej przykuły uwagę układami tanecznymi, by następnie rozśmieszyć publiczność skeczem nawiązującym do ostatnich wydarzeń w naszej gminie.
Po występie pozostało już tylko wręczenie dyplomów, pucharów i pamiątkowych statuetek. Drużyny z miejsc I – III otrzymały puchary fundowane przez Starostę Krotoszyńskiego, Wójta Gminy Rozdrażew, Przewodniczących Rad Powiatu i Gminy oraz Prezesów Powiatowego i Gminnego Zarządu OSP.  Obie drużyny z Dąbrowy będą reprezentować powiat krotoszyński podczas XI Europejskich i XIV Krajowych Zawodów Sikawek Konnych, które 17 sierpnia rozegrane zostaną w Śmiglu (powiat kościański). Obok nich wystąpi żeńska drużyna z Kaniewa, broniąca wywalczonego przed rokiem mistrzostwa.
Galerie zdjęć:
Zawody w obiektywie Jolanty Bożejewicz >>>

Zawody w obiektywie Zdzisława Pautera >>>

Zawody w obiektywie Patrycji Zmyślonej >>> 

Tabela wyników (pobierz)