Galerie

Wigilia folklorystów

12 grudnia 2015 w Centrum Kultury i Sztuki już po raz trzynasty spotkali się artyści i animatorzy zajmujący się szeroko pojętą kulturą ludową.

Był to rodzaj uroczystej wigilii folklorystów z południowej Wielkopolski połączony z koncertem i podsumowaniem roku.
Świąteczne spotkanie było okazją do wręczenia 5 zespołom z naszego regionu odznak honorowych „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymali je:
- Zespół Folklorystyczny DORUCHOWIANIE z pow. ostrzeszowskiego
- Zespół Śpiewaczy ŁAGIEWNICZANIE z krotoszyńskiego
- Kapela Ludowa FURMANY z Gorzyc Wielkich k. Ostrowa Wlkp.
- Zespół Pieśni i Tańca GORZYCZANIE z Gorzyc Wielkich
- Zespół z Kociny z ostrowskiego.
Zasłużonym zespołom odznaki wręczyli wspólnie: Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

Podsumowania wydarzeń folklorystycznych mijającego roku w naszym regionie dokonała Anna Gałczyńska Witczak, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego z kaliskiego CKiS, która na co dzień koordynuje większość projektów, imprez i festiwali poświęconych kulturze ludowej. Prezentacja była niezwykle bogata, bowiem opowiadała o odbywających się w całym regionie estradach folkloru, warsztatach śpiewu i tańca, konsultacjach z wybitnymi etnografami i wielu innych imprezach popularyzatorskich.
Zaprezentowano również powstałe w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości. Dokumentacja i popularyzacja unikalnych zjawisk kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” ze środków MKiDN oraz ze środków Woj. Wlkp.:
- cząstki dawnych nagrań ludowych Ziemi Kaliskiej z lat 40-tych i 50-tych XX w. ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, które zostały zdigitalizowane i wraz z obszernym komentarzem tworzą wydaną przez CKiS płytę „Muzyka stamtąd”;
- fragmenty filmu o układaniu wielkopolskich czepców przez hafciarkę z podjarocińskiej Goliny, Stanisławę Kowalską;
- część plenerowej wystawy fotograficznej z archiwum kaliskiego CKiS.

Agata Nowakowska-Dybka z Centrum Kultury i Sztuki podsumowała z kolei udział naszych artystów ludowych w centralnym obrzędzie dożynkowym, bowiem już po raz czwarty CKiS zostało poproszone o koordynację wszelkich działań związanych z przygotowaniem wieńca województwa wielkopolskiego i grupy wieńcowej. Uczestnicy imprezy mogli po raz ostatni podziwiać na scenie wieniec przygotowany przez Piotra Barańczaka, słomkarza z Trzemeszna gm. Rozdrażew.
Spotkanie w sali widowiskowej CKiS ubarwił koncert kolęd w wykonaniu KALINY z Nowej Wsi i KAPELI LUDOWEJ z Żegocina. Wraz z muzykami w barwnym korowodzie uczestnicy imprezy przeszli do Sali Studio, gdzie mogli połamać się opłatkiem, złożyć sobie nawzajem życzenia i zasiąść przy świątecznym stole przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Opatówka.

Pełna fotorelacja na profilu FB i internetowej stronie.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.496856240496281.1073741877.121015724747003&type=3

http://www.ckis.kalisz.pl/folklor/folklor.php?kid=331