Galerie

Świętowano Dożynki Gminno - Parafialne

W sobotę 27 sierpnia świętowano Dożynki Gminno-Parafialne w Rozdrażewie. Uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza św. w kościele parafialnym

, którą odprawił ks. kanonik Sławomir Siewkowski. Na ołtarzu wieńce dożynkowe złożyły delegacje sołectw  gminy. Po mszy św. barwny korowód dożynkowy w towarzystwie orkiestry dętej z Borku Wlkp. przeszedł na plac przy Chacie na Rozdrożu. Podczas  ceremonii obrzędowej młodzi mieszkańcy gminy w strojach ludowych wnieśli okazały wieniec dożynkowy.  Starostami tegorocznego Święta Plonów byli Angelika Lis i Karol Organista z Rozdrażewa. Bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów przekazali oni na ręce ks. Sławomira Siewkowskiego i Mariusza Dymarskiego Wójta Gminy. Współgospodarze wraz ze starostami dożynek podzieli się chlebem z uczestnikami uroczystości.
Za trud włożony w tegoroczny zbiór plonów podziękowania złożyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krotoszynie - Renata Zych Kordus, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu - Andrzej Skrzypczak, poseł do Parlamentu Europejskiego - Andrzej Grzyb  oraz Wójt Gminy Rozdrażew. Mariusz Dymarski w swym przemówieniu nawiązał do dwóch staropolskich zwyczajów dożynek i okrężnego, których  połączenie stanowi współczesne Święto Plonów.
Przyśpiewki obrzędowe  wykonane przez zespół „Helka” z Rozdrażewa towarzyszyły wręczaniu chlebków przedstawicielom sołectw i zaproszonym gościom. Organizatorzy zadbali o podniebienia uczestników serwując pyszny bigos, grzaną kiełbaskę, kawę i placki przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie. Natomiast pyszny  tor ufundowali starostowie dożynek.
Radosne Święto Plonów prowadzone przez  Natalię Czubak i Michała Rybkę zakończono  zabawą taneczną przy muzyce zespołu „XDANCE”, która trwała niemal do niedzielnego świtu.

Foto relacja Zdzisław Pauter (pobierz)